top of page

Ako si nájsť job prostredníctvom LinkedIn?

Updated: Oct 3, 2023

Hľadáš si job, ale stále sa ti nič nepozdáva? A skúsil/a si sa po práci popozerať na LinkedIne? Pracovné ponuky nemusia byť šírené výhradne prostredníctvom dedikovaných portálov, ale často môžu byť zdieľané aj na sociálnych sieťach. A aká sociálna sieť môže byť vhodnejšia než tá, ktorá je zameraná na profesionálnu prezentáciu, a kde každý profil svojim spôsobom predstavuje interaktívny životopis?


V tomto článku sa dozviete:

· Čo je základom úspešného profilu

· Čo všetko ponúka sekcia Jobs

· Aké sú možnosti vzdelávania na LinkedIn

· Ako sa dostať do povedomia recruiterom
LinkedIn má reputáciu jednej z najdôležitejších platforiem pre hľadanie práce a budovanie kariéry. V tomto blogovom článku sa pozrieme na to, ako si môžeme nájsť job prostredníctvom LinkedIn a ako efektívne využiť túto platformu na zlepšenie svojich kariérnych vyhliadok.


Prvý krok k úspechu


LinkedIn je sociálna sieť, takže budovanie spojení (connections) je kľúčové. Čím viac spojení máme, tým viac príležitostí sa nám môže otvoriť. Na to, aby sme zaujali, potrebujeme v prvom rade vytvoriť reprezentatívny a pozoruhodný profil.


Ku tvorbe profilu by sme mali pristupovať podobne ako ku tvorbe životopisu. Profilová fotografia, krátky popis o sebe, vzdelanie či pracovné skúsenosti – je dôležité uvádzať o sebe pravdivé údaje a vypichnúť vlastnosti, ktoré nás odlišujú od konkurencie. Viac o tom, ako vytvoriť profesionálny LinkedIn profil nájdete tu.


A nesmieme zabudnúť ani na profilový status. Keď si otvoríme náš profil a rozklikneme pod našou fotkou políčko "I am...“ (Ja...), tak môžeme vybrať z možností: Hiring (Hľadám zamestnancov), Looking to provide services (Ponúkam služby) a Looking for a job (Hľadám si prácu).


Sekcia Jobs


LinkedIn má v rámci svojej platformy špeciálnu sekciu s názvom "Jobs", kde môžeme vyhľadávať, filtrovať a prezerať si zverejnené pracovné ponuky. Môžeme nastaviť notifikácie pre konkrétne spoločnosti alebo oblasti a byť tak prvými, kto reaguje na pracovnú ponuku.


Zverejnené pracovné ponuky navyše ponúkajú zoznam skills, ktoré zamestnávatelia vyhľadávajú u uchádzačov. Tieto skills LinkedIn automaticky porovnáva so skills, ktoré máme zverejnené na našom profile, a tak si môžeme utvoriť obraz o našej kompatibilite. Zároveň si takýmto spôsobom môžeme urobiť prehľad o tom, aké skills sú cenené na trhu práce.


Vzdelávanie a pomoc s hľadaním si práce


LinkedIn ponúka vyše 600 bezplatných kurzov na LinkedIn Learning. Stačí prejsť na Opportunity.LinkedIn.com a nájdeme tu bezplatné kurzy zamerané na populárne skills či pracovné pozície, vrátane vývoja softvéru, predaja, projektového manažmentu, IT admin, digitálneho marketingu, zákazníckej podpory, IT podpory, analýzy dát, finančnej analýzy a grafického dizajnu. V ponuke sú aj kurzy soft skills, vrátane odolnosti, komunikačných zručností atď.


Na tejto stránke, ako aj v sekcii Jobs, nájdeme aj funkciu Interview Prep (Príprava na pohovor), ktorá nám ponúka možnosť precvičenia si najčastejších otázok z pracovných pohovorov a získania spätnú väzbu od dedikovaného AI chatbota.


Stále na očiach


Rozdiel medzi životopisom a profilom na LinkedIn je ten, že na LinkedIne sa môžeme dostať do povedomia recruiterom aj priamo svojou aktivitou na sociálnej sieti.


Byť aktívnym užívateľom znamená, že by sme mali pravidelne zdieľať príspevky, komentovať a lajkovať príspevky iných ľudí a zapájať sa do diskusií. To nás bude udržiavať na očiach našich connections a connections ľudí, s ktorými interagujeme a zároveň ukáže náš záujem o príslušný obor.


LinkedIn zároveň ponúka rôzne skupiny a udalosti, kde sa môžeme dozvedieť novinky z nášho odvetvia a budovať kontakty. Sledovanie týchto skupín nám pomôže byť v obraze a spojiť sa s ľuďmi s podobnými záujmami.Kontakt s recruitermi


Pri posielaní žiadostí o spojenie alebo správach recruitérom je vždy dôležitá personalizácia. Nestačí napísať iba generickú správu, ale je lepšie zdôrazniť, prečo by sme boli hodnotným príspevkom pre ich spoločnosť.


Promptné a vhodné odpovede sú dôležité počas celej komunikácie od prvého kontaktu až po pozvánku na pracovný pohovor. Čim rýchlejšie budeme reagovať, tým rýchlejšie prebehne celý proces a tým viac sa dostaneme do povedomia.

23 views0 comments

Comments


bottom of page