top of page

Čo je to Gym office? Novým obľúbeným prostredím na prácu je fitko

Updated: Oct 14, 2023

Vedel/a by si si predstaviť pracovať v prostredí posilňovne? Mnohým to zjavne vyhovuje. V zahraničí prácu z domu zatienil nový trend – Gym office.

Poďme sa pozrieť bližšie na to, ako funguje táto revolučná forma práce a aké sú ohlasy zo strany zamestnancov, ktorí ju využívajú.


V článku sa dozviete:

· Prečo sa trend stal populárnym

· Aké výhody prináša

· Ako je realizovateľný

„Zabudnime na posilňovne na pracovisku, zoberme svoje pracovisko do posilňovne!“ – znie nové motto mnohých zamestnancov.


Obdobie Covidu nám ukázalo, že aktívne pracovať sa dá aj na diaľku a po skončení pandémie si mnohí tento štýl práce ponechali. Mnohí dokonca pri výbere zamestnávateľa cielene vyhľadávajú takých, ktorí poskytujú možnosť práce remote a flexibilné pracovné časy. Posledných niekoľko rokov prinieslo do životov ľudí veľké množstvo stresu a priviedlo ich k uvedomeniu, že pracovné prostredie môže mať výrazný vplyv na ich psychické pohodlie.


Problém s home office nastáva v moment, kedy ľuďom začne chýbať socializácia. Samotu začínajú pociťovať hlavne zamestnanci, ktorí pracujú full-time, keďže veľkú časť dňa strávia u seba doma pred obrazovkou počítača. To je hlavný dôvod, prečo sa mnohí po Covide vrátili späť do kancelárií.


Home office však nemusí byť iba prácou z domu. Je to obecne práca na diaľku, a to znamená, že ju môžeme vykonávať odkiaľkoľvek, pokiaľ je to prostredie vhodné. Pracovníci sa chopili tejto myšlienky a obsadili kaviarne, knižnice a medzi obľúbenými pracoviskami sa vyskytlo aj jedno netradičné – posilňovňa.


Aké sú výhody gymoffice?


Vstať ráno, ísť si zacvičiť a rýchlo do roboty – tak vyzerá bežný deň tých, ktorí si chcú popri práci zachovávať aj aktívny štýl života. Gymoffice šetrí čas tým, že odstraňuje medzi krok - cestu do práce. Lokáciu svojej kancelárie si väčšinou nevyberieme, ale posilňovňu môžeme mať aj hneď pri dome.


Áno, je to o niečo drahšia alternatíva, ale umožňuje prepínať medzi starostlivosťou o seba a prácou, v pohodlnom oblečení, bez strácania času cestovaním navyše. Cvičenie zároveň preukázane dodáva motiváciu a redukuje stres.


Čo tak si ísť zabehať v rámci pauzy, ponaťahovať sa po hodinách sedenia v jednej polohe alebo doplniť si vitamíny a živiny v fitness bare? Gymoffice nielen dodáva flexibilitu do pracovného dňa, ale zároveň je aj cestou k zlepšeniu životosprávy. Zamestnanci majú väčšiu chuť ísť do zamestnania, keďže takto vedia, že zároveň robia niečo pre seba a svoje zdravie.


Ako je to vôbec realizovateľné?


Teraz sme si asi všetci predstavili fitko, ktoré navštevujeme a povedali si, že si to neviete predstaviť. Je pravda, že menšie posilňovne asi nebudú úplne prispôsobené remote pracovníkom, niektoré dokonca majú časové obmedzenie na vstup, či úplne zakazujú takéto aktivity. Je to aj z dôvodu, že trend gymoffice sa šíri najmä v zahraničí. Tam sa naopak aktívne rozvíja nový typ hybridných fitnescentier, ktoré spájajú coworking priestory s klasickou posilňovňou.


Ku klasickým priestorom vybaveným na fitness pribúdajú miestnosti, ktoré sú prispôsobené pre remote pracovníkov. Stoly, zástrčky, dobrý internet – môžeme tu pracovať, ako keby sme boli v svojej kancelárii s tým rozdielom, že si vieme flexibilnejšie usporadúvať čas a v ľubovoľný moment si odskočiť do posilňovne. Mnohé takéto centrá v rámci ceny členstva ponúkajú aj prístup do sauny či iných wellness zriadení.


Mnohí zamestnávatelia vidia v tomto trende príležitosť, ako sa úplne zbaviť potreby kancelárskych priestorov. Damaris Hollingsworth, zakladateľka americkej architektonickej firmy tvrdí, že mesačné náklady na co-workingový priestor vo vybranej telocvične Life Time jej umožnili rozšíriť podnikanie, keďže môže pridávať a uberať z ceny na základe aktuálnej potreby zamestnancov. Hovorí, že pôvodne uvažovala nad tradičnými kancelárskymi priestormi, ale náklady len na počiatočný návrh a zriadenie niečoho podobného ju odradili. Zároveň teraz svojim zamestnancov ponúka bezplatný prístup do špičkového fitnescentra, čo je pre mnohých veľkým bonusom.

15 views0 comments

Comments


bottom of page