Skončili ste vysokú školu? Máte odpracované roky v nejakej firme a rozhodli ste sa zmeniť zameranie? Váš životopis je plný cenných skúseností, ale zamestnávatelia vás odmietajú? V dnešnej dobe sa čoraz častejšie stretávame so situáciou, kedy sú uchádzači hádzaní do "škatuľky" pod názvom prekvalifikovanosť.
Prečo vzniká tento problém a ako ho vyriešiť? Naša personálna agentúra verí, že každý si zaslúži nájsť zamestnanie svojich snov, a tak sme dali dokopy naše tipy a triky k tomu, ako sa problému vyhnúť.
Dozviete sa:
Čo vlastne znamená byť prekvalifikovaný?
Ako sa zbaviť tejto nálepky?
Čo presne chce zamestnávateľ vidieť v životopise?
Čo vlastne znamená byť prekvalifikovaný?
Prekvalifikovanosť obecne vzniká v situáciách, kedy má uchádzač o prácu vyššie vzdelanie, viac skúseností alebo širšiu odbornú kvalifikáciu, než je požadované na danú pracovnú pozíciu. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že by to malo byť výhodou. Prečo by niekto nechcel zamestnať niekoho so skúsenosťami navyše? Problém spočíva v obavách zamestnávateľov, že prekvalifikovaný zamestnanec sa rýchlo začne nudiť, nebude motivovaný, alebo odíde z firmy hneď, ako sa objaví lepšia pracovná ponuka.
Niektorí zamestnávatelia majú tiež strach, že uchádzači so širšími skúsenosťami budú mať vyššie očakávania týkajúce sa mzdy, alebo že sa nebudú chcieť prispôsobiť menej náročnej pozícii. Ďalšia obava môže prameniť z toho, že takýto uchádzač bude narúšať tímovú dynamiku, ak bude mať omnoho vyššie kompetencie než jeho kolegovia.
Problém s prekvalifikovanosťou vzniká aj pri osobách, ktorí venovali viac času vzdelaniu než praxi. Veľa pracovných pozícií vôbec nevyžaduje magisterský alebo inžiniersky titul, nie to ešte vyššie vzdelanie. Skôr naopak, uchádzač, ktorého životopis je tvorený z väčšej časti akademickými skúsenosťami môže pôsobiť odtrhnuto od reality.
Ako sa zbaviť tejto nálepky?
Najčastejšou radou, akú dostanete, keď budete zisťovať, ako sa zbaviť nálepky prekvalifikovaného zamestnanca, bude „zdôraznite svoje nadšenie pre pozíciu“. Toto síce môže v niektorých prípadoch fungovať, ale zďaleka nie vždy. Z praxe vieme, že rolu hrajú hlavne fakty a mnohí zamestnávatelia rečiam o nadšení neveria, pretože to vie použiť každý.
Najdôležitejšie je byť pri uchádzaní o pozíciu selektívny a zároveň úprimný. To znamená, že nemusíme, či už v životopise alebo na pohovore, podrobne opisovať všetky svoje bohaté skúsenosti a vysvetľovať, koľko toho dokážeme. Vhodnejšie je popísať iba pár bodov z nášho životopisu, ktoré sú zároveň najrelevantnejšie pre zamestnávateľa. Ak sa bude pýtať ďalej, tak samozrejme nesmieme zatajovať aj iné naše skúsenosti, ale musíme zdôrazniť aký vzťah majú k našej súčasnej situácii.
Ak ešte študujeme a baví nás to, ale bojíme sa, že v budúcnosti sa na nás budú zamestnávatelia pozerať ako na akademika, odporúčame si nájsť popri škole brigádu alebo part time job, aj keby sme mali pracovať len pár hodín týždenne. Samozrejme pod pojmom brigáda popri škole nemyslíme brigádu v kaviarni alebo za pultom, ale práve prax v obore, v ktorom by sme chceli pokračovať po škole.
Čo presne chce zamestnávateľ vidieť v životopise?
Zamestnávatelia hľadajú uchádzačov, ktorí sú kvalifikovaní, ale aj realistickí v rámci očakávaní na danú pozíciu. Životopis má zamestnávateľovi ukázať našu kariérnu cestu, ktorá nás doviedla práve k nemu. To znamená, že vyslovene nemusíme vypisovať všetky svoje skúsenosti počas života, ale vybrať len tie najrelevantnejšie.
Jednou z najväčších chýb, ktorú uchádzači robia, je používanie rovnakého životopisu na rôzne pozície. Každá pozícia má svoje špecifické požiadavky a očakávania, preto je dôležité životopis tomu prispôsobiť. Zamestnávateľ chce vidieť, že sme si dali čas na porozumenie jeho potrebám a upravili svoje skúsenosti a zručnosti tak, aby sa zhodovali s opisom práce. Preto odporúčame zdôrazniť práve tie časti svojej kariéry, ktoré priamo súvisia s úlohami, ktoré budete vykonávať.
Pri prispôsobení životopisu si ale musíme dať pozor. Ešte stále musí ostať konzistentný a prehľadný. Míľniky na našej kariérnej ceste musia byť uvedené chronologicky, od najnovšej pozície k najstaršej, a ak nejaké veci vynecháme, musíme počítať s tým, že sa nás na tieto medzery zamestnávateľ bude pýtať. Pred osobným pohovorom si teda musíme vopred pripraviť jasné a úprimné odpovede s odkazom na to, aký vzťah to má k nášmu aktuálnemu záujmu o pracovnú pozíciu.
Comentários