top of page
  • Whatsapp
  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
Vyhľadávanie

Konflikty na pracovisku: Príčiny, dôsledky a ako im predchádzať

Konflikty na pracovisku sú bežnou súčasťou každého firemného prostredia. Napriek tomu, že sú často videné ako negatívny fenomén, môžu predstavovať aj príležitosť na rast a zlepšenie vzťahov medzi zamestnancami. Aby firma fungovala čo najefektívnejšie, je kľúčové pochopiť príčiny konfliktov, spôsoby, ako im predchádzať, a metódy, ako ich riešiť, keď sa objavia.

 

V tomto článku sa dozviete:

  • Prečo najčastejšie dochádza ku konfliktom

  • Ako sa konfliktom na pracovisku vyhnúť

  • Prečo vedia byť konflikty na pracovisku prospešné




 

Prečo najčastejšie dochádza ku konfliktom


Keď sa situácia na pracovisku odkláňa od normálu alebo vznikajú nekompatibility v tímoch, je to úrodná pôda pre konflikty. A vôbec sa nemusí jednať o dramatické hádky, vzťahy zamestnancov či iné extrémy vykreslené vo filmoch. Medzi najčastejšie príčiny konfliktov na pracovisku patria:


Komunikačné nedorozumenia.

Nejednoznačné pokyny, rozdielne interpretácie informácií či nedostatok spätnej väzby môžu viesť k nedorozumeniam a napätiu medzi zamestnancami. Podobne, ak sa stane, že dôjde k ukončeniu pracovného pomeru jedného zamestnanca a nebude to správne a včasne komunikované, vie to negatívne ovplyvniť celý kolektív.


Rozdielne hodnoty a názory.

Každý zamestnanec prichádza do práce so svojimi hodnotami a presvedčeniami. Zároveň, každý človek má svoj špecifický štýl komunikácie a aj vízie pracovnej spolupráce. Rozdielne postoje v oblasti firemnej etiky, stratégie či pracovnej kultúry môžu viesť k nezhodám. Jeden toxický zamestnanec dokáže jednoducho rozhodiť aj perfektne funkčný tím, preto práve túto otázku kompatibility je dôležité podchytiť hneď zo začiatku.


Stres a pracovné preťaženie.

Veľké pracovné zaťaženie, krátke termíny a tlak na výkon môžu viesť k zvýšenej podráždenosti a napätiu medzi kolegami. Už len samotný syndróm vyhorenia, ktorý môže v tomto prípade vzniknúť znižuje celkovú pracovnú morálku, uberá z kreativity a motivácie zamestnancov.


Nespravodlivé rozdelenie úloh a zdrojov.

Ak zamestnanci majú pocit, že niektorí kolegovia sú protežovaní alebo sú nespravodlivo zaťažení, vzniká frustrácia, ktorá môže prerásť do konfliktu. Podobne aj bossing, nevyvážená štruktúra tímu, neférové platové ohodnotenie či iné diskriminačné praktiky prispievajú k vzájomnej a aj celkovej nespokojnosti zamestnancov, ktorá vie prerásť do väčších konfliktov alebo štrajkov.

 

Ako sa konfliktom na pracovisku vyhnúť


Konfliktom na pracovisku sa pochopiteľne nedá vždy predísť, ale existuje viacero opatrení, ktoré dokážu minimalizovať pravdepodobnosť ich výskytu. Zo strany zamestnávateľa to znamená:


Poznať svojich zamestnancov a prihliadať na to pri nábore nových

Každá firma má vlastnú kultúru a každý tím zamestnancov má svoj štýl komunikácie, humoru či prístupu k práci. Ak je tímový model aktuálne funkčný, nedáva zmysel do tímu pridať človeka, ktorý doňho nezapadne, pretože to pravdepodobne bude viesť ku konfliktom. Našťastie toto sa dá z veľkej časti podchytiť už pri náborovom procese – vyberať uchádzačov nielen podľa toho, aké majú skills, ale aj podľa toho, ako zapadnú do kolektívu. Samozrejme, na to je podstatné kolektív dobre poznať, preto sa to často rieši tým, že sa napríklad na osobnom pohovore podieľa aj niekto z tímu, do ktorého má uchádzač nastúpiť.


Podporovať otvorenú a pravidelnú komunikáciu

Transparentná a úprimná komunikácia pomáha predchádzať nedorozumeniam. Zamestnanci by mali mať možnosť dať feedback zamestnávateľovi či kolegom a vyjadriť svoje názory a obavy bez strachu z negatívnych dôsledkov. Podstatné je pochopiť, že ani hádka nemusí vždy znamenať väčší konflikt a práve je lepšie svoj názor povedať otvorene a vyriešiť než ho dusiť v sebe.

 

Jasne definovať pravidlá a očakávania.

Jednoznačne stanovené pracovné úlohy a kompetencie pomôžu zabraňovať zbytočným konfliktom. Ak zamestnanec vie presne čo a kedy splniť a tieto očakávania sú realistické, tak jeho prístup k práci je oveľa pozitívnejší. Zamestnávatelia by teda mali vytvoriť prostredie, ktoré minimalizuje stres. Aj benefity, ako sú flexibilné pracovné podmienky a možnosť oddychu môžu pozitívne ovplyvniť pracovnú atmosféru.

 

Udržiavať tímový duch spoločnými aktivitami

Výraz „ťaháme za jeden povraz“ a už len samotné slovo „tím“, to nie je len tak. Spolupatričnosť, priateľské vzťahy a spoločné ciele vedia výrazne pozitívne ovplyvniť atmosféru vo firme. Zatiaľ čo vedenie sa často, prirodzene, nedokáže venovať každému zamestnancov, firemné alebo tímové teambuildingy a spoločné aktivity vedia spraviť veľa.

 

Prečo vedia byť konflikty na pracovisku prospešné

Aj keď konflikty na pracovisku často spôsobujú stres a napätie, môžu byť aj príležitosťou na zlepšenie a rast. Ak sa riešia konštruktívne, konflikty môžu mať množstvo pozitívnych účinkov a viesť k novým nápadom a riešeniam a tým, že zamestnanci vyjadria svoje frustrácie a obavy, sa môžu odhaliť oblasti, ktoré je potrebné zlepšiť. V prostredí, kde je podporovaná otvorená komunikácia a rešpekt k rôznym názorom, sa oveľa jednoduchšie vytvára priestor na inovácie.


Keď sa konflikt rieši efektívne, môže dokonca pomôcť zlepšiť aj samotné vzťahy v tíme. Zamestnanci, ktorí sa naučia vyjadrovať svoje názory a rešpektovať rozdiely, môžu vybudovať silnejšiu spoluprácu. Riešenie konfliktov zlepšuje vzájomnú dôveru a schopnosť spolupracovať v náročných situáciách a zároveň vyžaduje schopnosť počúvať, chápať druhú stranu a nájsť kompromis. Tieto zručnosti sú cenné nielen na pracovisku, ale aj v osobnom živote.

 

 
 
 

Comments


Telefón:

+421 947 927 719

info@ubbe.sk

 

Adresa:

Konventná 9, 811 03 Bratislava

Chcem dostávať ponuku nových pozícií!

Thanks for submitting!

© 2022 by Johana Svoboda

bottom of page